Tlenowa przewaga – czyli naucz się oddychać od nowa

Wdech - wydech.....

Nie chce mi się wierzyć, że oddychając przez nos poprawie swoje wyniki sportowe. Jednak, teoria Patricka McKeowna jest na tyle ciekawa, że zamierzam spróbować. Jeszcze nie wiem jak i kiedy, ale kilka pomysłów autora „Tlenowej przewagi” wydaje mi możliwych do zastosowania.

Pomysł Irlandczyka jest dość prosty – zmienić sposób oddychania, tak by nie hiper wentylować naszego organizmu. Nadmiar tlenu, jak przekonuje McKeown wcale nie jest dobry. Autor podaje przykłady ludów żyjących na dużych wysokościach, które to są zdrowe i długowieczne. Potem jak to bywa w zagranicznych podręcznikach podaje przykłady sportowców, którym jego metoda dozowania tlenu pomogła...

To co mnie przekonuje, to to, że zwracamy uwagę na to co jemy, pijemy a nie myślimy o tym jak i czym oddychamy.

Nie zdawałam sobie wcześniej sprawy, że można przedawkować tlen! To możliwe, do tego bardzo częste, tak jak współcześnie dopychamy się kolejnym pączkiem popijanym napojem gazowanym tak robimy kolejny wielki wdech. Nic z tego nie jest korzystne dla naszego organizmu.

Czy oddychanie przez nos, branie płytkich wdechów zadziała, tego nie wiem. W książce znajdziemy proste porady, myślę, że warto spróbować i przekonać się czy przewaga tlenowa to tylko chwytliwy tytuł książki czy sprawdzająca się metoda, która poprawia samopoczucie i wyniki sportowe.

Ta książka jest dla Ciebie jeżeli: rano budzisz się z wyschniętymi ustami, chrapiesz, masz często zatkany nos, w czasie wysiłku łapiesz głębokie wdechy, ale wciąż wydaje Ci się, że masz za mało powietrza…..

To chyba każdemu przydadzą się zaproponowane ćwiczenia….to co wdech, wydech i ruszamy z nowym sposobem dostarczania tlenu naszemu organizmowi!

Ciekawe co pokaże mój zegarek, który w oparciu po parametry treningu wsparte moim pulsem wylicza VO2Max, będą zmiany?


Tlenowa przewaga, Patric McKeown, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2017

1 komentarz:

  1. Hej, jak się powiódł eksperyment oddechowy? Jeśli się sprawdził, to zapraszam na pierwszy kurs instruktorski Tlenowej przewagi w Polsce: http://oxygenadvantage.com/poland/

    OdpowiedzUsuń

Copyright © On Egin Eta Topa