Granita al Caffe Con Panna – czyli kawa w Rzymie


Nie wiem jak teraz jest tutaj w sierpniu, ale wiem, że we wrześniu koszmar turystyczny trwa. Tłumy wszędzie, kolejki, można dostać selfie stickiem w głowę, bo każdy chce mieć najbardziej instagramowe zdjęcie.

Turystycznie do bólu


Wieczór w Rzymie z Rzymianinem zaczęliśmy oczywiście od kawy. Nie jestem nigdy pewna, kolejności i rodzajów kawy, którą powinno się pić w zależności od pory dnia. W każdym razie granita dozwolona jest wieczorem, przed kolacją jako rozrywka….La Casa Del Caffe Al Pantheoo

Sama kawiarnia – La Casa Del Caffe Al Pantheoo mieści się dwa kroki od Panteonu. Zdaniem Stefano to jedna z lepszych kawiarni w centrum, która nie podlega uturystucznieniu , to znaczy zamyka się o dwudziestej i nie ma opcji, żeby zamówić kawę później, pomimo napływających falami turystów.


Najpierw kolejka do kasy, bo tutaj najpierw się płaci a potem z paragonem przechodzi się do jednej z dwóch sekcji kawiarni – gorąca i zimna. W kolejce Włosi i Chińczycy. Ci pierwsi zniecierpliwieni i głośni, ci drudzy z komórkami i głośni.

W kawiarni można kupić kawę, która jest wypalana na miejscu, są też wszelakie ekspresy, ekspresiki. Jednak to granita jest tym z czego słynie kawiarnia.

Problem pierwszego świata - plastik


Nawet jak zamawia się kawę na miejscu, to podawana jest w plastikowym kubeczku z plastikową łyżeczką. Dopytałam się baristę, czy aby nie ma opcji, że napijemy się przy barze i nie będzie produkować kolejnych śmieci – nie ma takiej opcji. Granita jest w plastiku, gorąca kawa w szkle. Niby nic specjalnego, ale od baristy usłyszałam, że przecież on sprzedaje tysiąc kaw dziennie i dlatego ten plastik….

Sama granita pyszna, mrozi mózg i smakuje świetnie w upalny dzień. Bita śmietana jest słodka, przygotowywana na miejscu, a zamrażalnik jest pełen mrożonej kawy.

Do kawiarni łatwo trafić, stajemy przed Panteonem, patrzymy w lewo, i widzimy Dom Kawy. W tygodniu od 7 rano, w niedzielę otwarte dopiero po dziesiątej.

Stefano żadnej innej kawiarni tak nie polecał, od ponad trzydziestu lat pije tam kawę, sama kawiarnia istnieje od 1946. Logo też się nie zmieniło – seksowna dziewczyna z ziarnami kawy….

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © On Egin Eta Topa