Jak zrobić syrop z winogron, do herbaty i nie tylko…

Ultra słodki, w pełni naturalny syrop z winogron fot. D.Szymborska


Czasem dostaję niespodziewane prezenty, wielkie wiadro winogron można do nich zaliczyć. Pewno, że mogłam odmówić, wykręcić się, że nie chcę….tyle, że czemu nie! Pierwszy pomysł dżem. Drugi po wypluciu pestek, skórki z bardzo słodkiego winogrona – sok. Trzecia myśl – syrop do herbaty!

Pewno, że wolałabym zająć się produkcją wina, ale a) nie mam sprzętu (gąsior, rurki, korki) b) nie mam miejsca w domu, a jak wiem powstające wino fermentuje swoim tempem i czasem głośno bulgocze. Patrz myśl trzecia!!!

Aż ciężko uwierzyć, że z wiadra winogron uzyskałam 2 (słownie DWIE!!!) buteleczki po 400ml syropu.

Składniki (na 800ml syropu):

·      Wiadro polskich, małych, słodkich winogron,
·      Dużo cierpliwości i czasu!


Wiadro wingoron = 800ml syropu fot. D.Szymborska


Przygotowanie:

Winogrona umyć. Koniecznie ubrać rękawiczki i jak to się ładnie nazywa, zabezpieczyć kuchnię przed plamami. Winogrona oddzielić od szypułek i kiści. Mrówcza, męcząca, monotonna robota. Wrzucić do garnka, na szczęście nie trzeba się przejmować tym, że niektóre owocki się zniszczą. Gotować. Nie przejmować się tym, że to co w garnku nie wygląda zbyt apetycznie, zdjąć pianę. Gotować przez kolejne kilkadziesiąt minut. Następnie przelać przez sito sok, owoce przetrzeć. Na wolnym ogniu, w dużym garnku, bez przykrycia gotować syrop, tak by odparować do pożądanej gęstości. Trzeba pamiętać, że syrop trochę zgęstnieje jak wystygnie. Wygotować butelki i nakrętki. Nalać gorący syrop i ustawić butelki do góry wieczkiem.


Syrop jest bardzo słodki, super pasuje do herbaty, można go też pić z gazowaną wodą mineralną. Bez dodatku innego cukru, niż ten zawarty w winogronach!!!

2 komentarze:

  1. Znam ten ból jak wszystko jest ubrudzone :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dokładnie:) ale warto...trochę sprzątania a co syrop w butelce to syrop :)

      Usuń

Copyright © On Egin Eta Topa