Pierwsza dyszka – 10 RAD DLA DEBIUTANTÓW

Obciach nie? To po to też, jest te 10 rad dla debiutantów, żeby obciachu nie było na trasie i na mecie! fot. D.Szymborska


Już w niedzielę, czyli JUTRO biegacze sparaliżują Warszawę. Znowu. Tydzień temu maraton teraz „tylko” dyszka. Dla wielu osób to będzie debiut na tym dystansie.

Biegnij Warszawo, a wcześniej Run Warsaw to impreza, do której mam wielki sentyment. Pierwszy raz pobiegłam w 2006 roku….

Każdy kiedyś zaczynał, a wiadomo, że lepiej uczyć się na błędach innych, dlatego przygotowałam poradnik dla debiutantów. Ale uwaga, rady przydadzą się wszystkim, tak jak agrafki do numeru startowego!

10km – poradnik dla debiutantów

1.     Dzień wcześniej przygotuj wszystkie ubrania na bieg, nie zapomnij o numerze startowym i agrafkach. Czasem chip nie jest częścią papierowego numeru startowego, tylko trzeba go przymocować do buta. Zrób to dziś, w przeddzień biegu. Naładuj zegarek!

2.     Zaplanuj drogę na start, im większa impreza biegowa, tym dostanie się na start zawodów może być bardziej skomplikowane. Jeżeli to możliwe (Warszawa) korzystaj z metra – tam nie ma utrudnień i zmian w rozkładach.

3.     Zdecyduj wcześniej (dziś!) czy zamierzasz korzystać z depozytu, jeżeli tak, to pamiętaj, że musisz używać worków zapewnianych przez organizatora biegu.


4.     Zrób rozgrzewkę. Serio. Zastane mięśnie, szybki zryw na starcie i kontuzję można załapać już na pierwszym kilometrze.

5.     Ustaw się w strefie czasowej. To bardzo ważne i dla Ciebie i dla innych startujących. Nie podchodź do swojego czasu na mecie życzeniowo, jeżeli biegałeś na treningach 10km w 60 minut to nie ustawiaj się w strefie poniżej 40 minut. Strefy czasowe są po to, by wszystkim biegło się komfortowo. To działa pod warunkiem naszej uczciwości.

6.     Jeżeli to możliwe to skorzystaj z pomocy zajęcy. To bardziej doświadczeni biegacze, którzy biegną na zadany czas. Warto się dopytać o plan biegu – negative spllit oznacza, że zając będzie biegł wolniej pierwszą połowę trasy i przyśpieszy w drugiej części.

7.     Na trasie nie jesteś sama, dlatego dbaj o bezpieczeństwo innych i siebie. Nie zatrzymuj się nagle, nie zabiegaj drogi innym. Jest przyjęte, że lewa strona trasy jest dla tych szybszych.

8.     Niektórym muzyka w słuchawkach bardzo pomaga w biegu. Jednak na zawodach nie można jej słuchać zbyt głośno. Jeżeli organizator pozwala na użycie sprzętu audio, to słuchajmy na tyle cicho, by słyszeć to, co się dzieje wokoło, na trasie.

9.     Biegnijmy do końca! Przebiegamy linię mety i nie stajemy nagle. Selfie może poczekać kilka sekund!


10. Na koniec (i w trakcie biegu też) uśmiech dla wolontariuszy i z medalem na szyi można się cieszyć z debiutu albo kolejnego udanego startu!

Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © On Egin Eta Topa