4 lutego 2017

Hand Roll czyli japońska alternatywa dla kanapek

Trochę wbrew idei hand roll - przyniosłam sobie kanapkę do domu i zjadłam przy stole...fot. D.Szymborska


Lata świetlne, w odległej galaktyce, z radością wybierałam dodatki do panini, które potem na moich oczach było zapiekane w specjalnej maszynie, to wszystko działo się w podziemiach albo przy Dworcu Centralnym albo przy Rotundzie.

Zmiana galaktyki i mam dość kanapek na wynos. Szukam czegoś innego, tym bardziej, że moje domowe kanapki są takie pyszne, dużo tańsze od tych „kupnych”.

To co hand roll – czyli japońska kanapka? Ponieważ zawijanie maków wciąż jest dla mnie sztuką tajemną to, tak jak kiedyś panini tak teraz hand roll jest atrakcją!

Podoba mi się idea: proste składniki, świeże – bo jak inaczej w kwestii maków z surową rybą, lub opcja z dodatkami smażonymi w tempurze.

W Warszawie przybywa japońskich kanapkowni, w których można zjeść zarówno rolle wegetariańskie, z surową rybą czy smażonym kurczakiem – w tym ostatnim przypadku zastanawia mnie jak daleko taki roll ma do tych sprzedawanych w Japonii.


Jest tylko kilka małych „ale”, po pierwsze jeżeli chcemy wydać zaledwie kilka złotych to nie spodziewajmy się dobrej jakości składników – to zwyczajnie nie możliwe, po drugie jeżeli myślimy, że to są „dietetyczne kanapki” to przyjrzyjmy się kaloryczności rollów. Jeden z producentów, sieciówka – Tsuru Sushi (wiele punktów sprzedaży, między innymi w centrach handlowych) podaje kaloryczność poszczególnych rollsów: najmniej kalorii ma wersja wege – 85kcal, a najwięcej rolka z pieczonym łososiem – 142kcal. Warto poczytać starannie bo kanapka z sałatką krabową (180g) ma prawie 8g tłuszczu, 3g cukru i ponad 3g soli. Wreszcie na koniec, warto pamiętać, że tempura składa się z mąki pszennej i jajka! Jednym słowem nie jest to danie bezglutenowe! Tak samo jest z sosami - ekstra kalorie i często gluten (np. sos sojowy).


Wszystkie „minusy” japońskich kanapek są niewątpliwie ważne, ale z drugiej strony miło odkrywać nowe smaki, cieszyć się z alternatywnych dla typowych kanapek rozwiązań! 

Podoba mi się taka moda, mam nadzieję, że będzie przybywać stoisk z dobrej jakości rolkami!

1 komentarz: