12 września 2016

Jak jeść chinkali?

Pierożki a bardziej sakiewki wielkości małej pięści, wypełnione bulionem i kulką mięsną fot. D.Szymborska


Wiem to powiem. To specjalne gruzińskie pierożki. Ich magiczność i wyjątkowość polega na tym, że w środku mają gorący bulion i nadzienie mięsne.

Chinkali to gruzińska specjalność, popularne danie na Kaukazie, duże kołduny są wypełnione zupą z mięsem.

Nie należy spodziewać się delikatnego, cienkiego ciasta, nie udałoby się ugotować chinkali gdyby nie "solidne", szczelnie zlepione ciasto. Przygotowuje się je umieszczając kulkę surowego mięsa (doprawionego, posolonego) wołowiny lub baraniny i wody w sakiewce z ciasta. Takie zamknięte sakiewki gotuje się w osolonej wodzie – tak jak pierogi. Dzięki takiemu przygotowaniu dania w środku pierogu powstaje bulion – magia kaukaska!

Dobrze jest wiedzieć jak powstaje danie, ale jeszcze lepiej jest wiedzieć, jak je zjeść zgodnie z tradycją. Tu wszystko jest zaplanowane – sakiewka umożliwia chwycenie pierogów rękoma.

Jedzenie chinkali polega na:


a)    wzięciu pieroga – sakiewki do ręki,
b)   wysysaniu rosołu, bulionu, który powstał w pierogu,
c)    zjedzenia pierogów, z których już nic się nie wylewa!

Pyszne chinkali jadłam w Rusiko, gruzińskiej restauracji w Warszawie. Świetne miejsce do spotkania się z kaukaską kuchnią. Talerz przystawek – super rozwiązanie na pierwsze spotkanie z gruzińskimi smakami, potem były właśnie chinkali – świetne, sycące, słone, mięsne i właśnie zjedzone według tradycyjnych zasad.

Gruzińskie wino na kieliszki - super pomysł dla tych co chcą poznać gruzińskie smaki fot. D.Szymborska

Jedynie chlebek lawasz mocno średni, zimny i bez wyrazu reszta pyszna! fot. D.SzymborskaOczywiście można być hipsterem, tylko wtedy możemy być pewni, że bulion się nam wyleje, nie nacieszymy się gruzińskim daniem….czasem trzeba być konserwatywnym, przestrzegać zasad…bo to się opłaca….

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz