5 czerwca 2017

Dżem z truskawek i hiszpańskiej Manzanilli – nietypowe domowe przetwory

Przepyszny, domowy dżem z truskawek i wina! Genialne połączenie smaków! fot. D.Szymborska


Zimą przywiozłam z Londynu dżemy owocowe z dodatkiem alkoholu, był taki z szampanem, prosecco i sherry. Były przepyszne, świetnie pasowały do owsianki, smakowały na tyle dobrze, że wyjadałam je łyżeczką ze słoika…. To czemu nie zrobić dżemu z hiszpańską Manzanillią z polskich truskawek? O!

Uwielbiam domowe dżemy, chyba najbardziej za to, że wiem w 100% co jest w słoiku, mogę regulować słodkość i szaleć z dodatkami!

Produktem ubocznym tego dżemu jest gęsty sok winno truskawkowy – zamierzam go wykorzystywać do przygotowywania oldschoolowych lemoniad – sok i gazowana, zimna woda – uwielbiam to połączenie!

Uwaga z 1.5kg truskawek i 0.5kg cukru i 0.5l wina Manzanilla uzyskamy 3 słoiczki 135ml dżemu i 2 słoiczki soku. Tak tylko ostrzegam, żeby nikomu nie było przykro jak spędzi 1.5h godziny w kuchni. Specjalnie używam takich małych słoiczków, dla mnie to super praktyczne rozwiązanie – wiem, że nie będę wyrzucać spleśniałego w lodówce dżemu. Owszem dżemy i soki są wekowane, ale po otwarciu mogą stać dwa trzy dni w lodówce dlatego małe słoiczki sprawdzają się najlepiej!

Składniki:


Polskie, gruntowe truskawki fot. D.Szymborska

Zaledwie 3 składniki! fot. D.Szymborska


·      1,5 truskawek,
·      0.5kg cukru,
·      0.5l wina Manzanilla.

Przygotowanie:

Truskawki starannie umyć, pozbyć się szypułek, zasypać je cukrem i dolać wino. Gotować przez 1.5 godziny na małym ogniu. Nie przykrywać garnka, pozwolić płynom odparować. Przelać przez sito (bez przecierania), w jednym garnku podgrzewać sok w drugim dżem. Słoiki wygotować we wrzątku, nakrętki również. Wytrzeć do sucha czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Nałożyć gorącego dżemu do słoika, bardzo starannie wytrzeć brzegi słoiczka, zakręcić i szybko odstawić wieczkiem do góry do ostygnięcia. Tak samo postąpić z sokiem. Dżem dobrze został zamknięty gdy przy pierwszym otwarciu usłyszmy dźwięk „klik”, jeżeli tak się nie dzieje, to nie jedzmy dżemu! Znaczy się, że coś poszło nie tak z wekowaniem i nie mamy pewności co nowego powstało w słoiku. Po otwarciu słoika dżem przechowywać w lodówce nie więcej niż 2-3 dni.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz