7 czerwca 2016

Lemoniada – rób w domu nie wyrzucaj pieniędzy w restauracji!

Domowa, pyszna i bardzo tania lemoniada fot. D.Szymborska


O jak miło usiąść na dworze, przy stoliku, przyglądać się temu co się dzieje na ulicy, popijać zimną lemoniadę. Od razu człowiek czuje się jak na wakacjach. A potem za dwie lemoniady płaci 26PLN….

Jakoś tak to jest, że jedna lemoniada za „dychę” jest mniej odczuwalna niż dwie za prawie trzy, często lemoniada gubi się rachunku, tu danie główne, tu przystawka, wino….ale gdy trzeba zapłacić tylko za schłodzoną wodę z cukrem i owocami to…wtedy właśnie podjęłam decyzję – lemoniada w domu – nie ma przepłacania!

Czym różni się lemoniada w restauracji, kawiarni od tej domowej? NICZYM! Ba często w kawiarni słyszę – to nasza domowa lemoniada, sami ją przygotowujemy. Teraz odpowiadam – JA TEŻ!

Koszt przygotowania 2 litrów domowej lemoniady to (wersja najdroższa z limonkami i cukrem palmowym) 8PLN! Wszystkie inne są tańsze!


To co, po kolei do przygotowania lemoniady potrzebujemy – wody (ja przygotowuję z ciepłej, którą potem chłodzę, dzięki temu cukier się świetnie rozpuszcza), owoców – mogą być wspomniane limonki, cytryny, pomarańcze – wszystkie łatwe do wyciśnięcia. Lub jeżeli mamy więcej czasu mogą być truskawki, maliny – to jednak wymaga blendera i sitka. Cukier – biały, trzcinowy, palmowy. Zioła – mięta, bazylia…. To za co tyle płacimy w kawiarniach to zimny napój dlatego trzeba go w domu przygotować wieczorem i potem cieszyć się od rana lemoniadowym szaleństwem!

Składniki (2 litry lemoniady):


·      Sok wyciśnięty z 3 limonek,
·      1 umyta  i pokrojona w półplasterki limonka,
·      cukier palmowy – ½ „kwiatka” lub 3 łyżki białego,
·      2 litry wody.

Przygotowanie:

Wodę zagotować, zalać cukier i sok z limonek. Schłodzić, gdy lemoniada w dzbanku nie jest już gorąca wstawić do lodówki na kilka godzin. To naprawdę jest tak proste!

6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. bo domowe lemoniady są pyszne i z pewnością duużo tańsze niż te w kawiarniach :)

   Usuń
 2. w knajpach to za wiele rzeczy się przepłaca ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz rację, ale jakoś na te "inne" się godzę a z lemoniadą mam problem :)

   Usuń
 3. W naszym domu królują domowe lemoniady lub różnorodne domowe wody smakowe :-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o wody smakowe, tutaj nie ma zbyt dużego doświadczenia...choć bardzo mi smakowały gazowane wody z dodatkiem soków z SodaStream, to była zabawa!

   Usuń