18 stycznia 2017

Alfabet chorowania i trenowania

Moja podręczna apteczka ma takie śliczne logo, biegający Dr. SOS zawsze pomoże! fot. D.Szymborska


Gdy maluch kaszle i ma katar zostaje w domu na kilka dni. Syropki, oklepywanie i domowe jedzenie to wszystko pomaga szybko wyzdrowieć. Gdy dorosły jest chory to….życie toczy się normalnym rytmem. Nie ma ciepłej kołderki, herbatki do łóżka…. Efekt – dziecko choruje trzy dni, a dorosły trzy tygodnie!

A treningi? No właśnie, chorowanie nie sprzyja trenowaniu…a tu plan, a tu baza do zrobienia zimą. Oto lista praktycznych rad jak szybko wyzdrowieć, kiedy wrócić do treningów.

A jak ASTMA – leczona nie przeszkadza w treningach, nieleczona jest niebezpieczna. Warto pamiętać, że niektóre leki (wziewne również) są dopingiem dla zdrowych, a lekarstwem dla chorych! Badania pod kątem dopingu są wciąż bardzo rzadkie w zawodach dla amatorów, ale warto pamiętać o zaświadczeniu od alergologa, jeżeli jesteśmy astmatykami specyfikami z zakazanej listy (TUTAJ)


K jak KASZEL – o tutaj to trzeba być ostrożnym, jeden z lekarzy, u którego w gabinecie „wypluwałam sobie płuca” wytłumaczył mi, zasadę „linii” – wszystko co boli, sprawia ból a umiejscowione jest poniżej nosa – czyli na przykład kaszel, ból w klatce piersiowej itp oznacza, że trening trzeba odłożyć na później. Dzięki temu nie rozchorujemy się bardziej!


K jak KATAR – dla mniejszych lub większych leni – to nie jest wymówka. Gdy katar przestaje być przeźroczysty mamy „zwolnienie z basenu”, reszta treningów może odbywać się normalnie, może na początku nie będą one nam sprawiać tyle przyjemności jak, gdy jesteśmy całkiem zdrowi, ale nie będzie źle, KATAR TO NIE CHOROBA!


K jak KONTUZJE – po pierwsze nie można być sobie samym diagnostą i fizjoterapeutą (z wyjątkiem sytuacji, gdy taki jest nasz wyuczony zawód)…fora internetowe też nie leczą. Boli, strzyka, przeszkadza idziemy do lekarza, robimy wszystkie niezbędne badania i słuchamy zaleceń. Tylko podejdźmy do leczenia kontuzji w sposób poważny, wybierzmy lekarzy, którzy dbają o sportowców, nie takich co powiedzą: „nie biegać przez 3 miesiące”,cbo nie chce mu się zlecać i analizować badań…. Lekarz sportowy, polecany przez znajomych, dobry fizjoterapeuta i pożegnamy się szybko z kontuzją!


P jak PRZEZIĘBIENIE – bolą nas kości, głowa, jesteśmy ogólnie rozbici, to właśnie wtedy często wpadamy na pomysł – "wypocę wszystkie złe wirusy na treningu". I tutaj na dwoje babka wróżyła – albo wyzdrowiejemy albo zaprawimy się dużo bardziej! U mnie niestety z reguły efekt wypocenia nie przynosi pożądanego efektu. Dlatego lepiej odczekać 2 dni i wrócić do treningów! Przez 48 godzin nasza forma nie ucierpi, a damy organizmowi szansę się zregenerować!


S jak SKÓRA – pływacy wiedzą, że chlor niszczy kostiumy, czepki i….skórę. Biegacze i rowerzyści wiedzą, że mróz i wiatr niekorzystnie wpływa na skórę, głównie twarzy i dłoni. Dlatego ważne jest, by dbać o naszą skórę, od razu iść do dermatologa, gdy zauważymy jakiekolwiek zmiany! Nieleczone wirusowe zapalenia skóry są w stanie wykluczyć nas z treningów na kilka miesięcy!Z jak ZATOKI – oj one to potrafią boleć! Teraz zimą trzeba o nie bardzo dbać, uważać, żeby „nie zawiało”. Gdy bolą zatoki nie idziemy na basen, najlepiej zostać w domu lub na siłowni, jednym słowem w cieple biegać i jeździć na rowerze.

Zdrowia wszystkim......

1 komentarz:

  1. Leczę astmę i mam ogromny problem z uprawianiem sportów. Nie jest to problem leków, ponieważ mam dobrze dobrane :D

    OdpowiedzUsuń

On Egin znaczy smacznego Topa na zdrowie! A TRI to triathlon! Czyli o tym wszystkim jest ten blog!
Dziekuję bardzo za komentarz.

zapraszam również na facebook:) https://www.facebook.com/oneginetatopa