15 lutego 2016

Lekarz hiszpańskich triathlonistów - Julian Alvarez Garcia

Z Julianem po wywiadzie dotyczącym odżywiania, triathlonu i dobrych produktów


Na wariackich papierach, zaraz przed odlotem z Warszawy, ale co wywiad, to wywiad -  ze specjalistą, ekspertem medycyny sportowej, fizjologii sportu, a przede wszystkim przemiłym człowiekiem - Julianem Alvarezem Garcią.

Julian  jest triathlonistą, uwielbia wioślarstwo i z wielką pasją opowiada o żywieniu. Przez pięć lat był szefem służb medycznych w Sierra Nevada CAR, potem został lekarzem reprezentacji w Hiszpańskiej Federacji Triathlonu. Nie tylko zna najlepszych na świecie triathlonistów, ale też z nimi pracował, leczył i uczestniczył w tworzeniu ich treningów.

Doktor Alvarez Garcia, jak na Hiszpana przystało bardzo barwnie opowiadał o życiu triathlonistów, o tym jak ważny jest balans pomiędzy dobrym odżywianiem, odpoczynkiem i treningami. Za coś oczywistego uważał czwarty trening w godzinach nocnych – ot zawodnik PRO jest dobrze odżywiony, wypoczęty (to wciąż wśród triathlonistów pojęcie bardzo względne) to ma siłę na kolejny trening.

Przybywa artykułów zachwalających a to, szpinak, a to sok z buraków, można się dowiedzieć co triathlonista jeść powinien, a czego unikać? O to właśnie pytałam doktora Alavareza Garcię.


Zawodnik PRO nie może pić alkoholu. Oczywiste? Nie do końca, bo doktor opowiadał o zawodnikach, którzy uważają, że szklanka wina nie zaszkodzi. Zaszkodzi. Sam Alvarez Garcia lubi wino, mówi, że może się go napić, bo jego zarobki nie zależą od wyników w triathlonie, jakby zależały to by nie pił.

Dopytywałam dalej, to czego nie jeść – złych tłuszczy. Najlepiej mięso jeść raz w tygodniu i to sięgnąć po mięso ryb. Doktor, ceni odżywki białkowe, śmiał się, że mówili na niego doktor shake, bo tak lubi taką suplementację.

Alvarez Garcia opowiadał też o tym jak zawodnicy PRO rezygnują na 3 tygodnie z węglowodanów, by potem na trzy dni przed zawodami karmić mięśnie. Opowiadał, że do takiej diety potrzebne jest wsparcie lekarzy by sobie pomóc a nie zaszkodzić.

Dla amatorów doktor też miał kilka rad – dużo warzyw, jak węglowodany to z białkiem w proporcji 80/20. Ostrzegał przed ograniczeniami organizmu, głównie w stosunku do przyswajania żelaza i magnezu.

Alvarez Garcia rekomendował też odżywki białkowe, jako przyśpieszacze regeneracji po ciężkich treningach, zalecał te oparte na białku roślinnym – sojowym. Opowiadał o karmieniu komórek, to kolejny specjalista, który zaleca takie podejście do treningów i suplementacji.

Pomysł z wspieraniem zdrowego odżywiania specjalnymi odżywkami, a nie zastępowania nimi posiłków, do mnie przemawia!


Dziękuję Herbalife za zaproszenie i możliwość przeprowadzenia wywiadu.

3 komentarze:

  1. Pierwszy rzut oka na tytuł artykułu zasugerował mi, że zajęłaś się doktorem Fuentesem ;-) Na szczęście to nie on.

    OdpowiedzUsuń