1 lutego 2016

Silniczki w rowerach? Tak i to na Mistrzostwach Świata
Na zdjęciu jest napęd mojego roweru. Czasem ma dużą moc, bywa, że zawodzi. Paliwo tylko organiczne….a Femke Van den Driessche miała napęd nie tylko nożny, ale też mechaniczny.

Wczoraj pierwszy raz w historii kolarstwa w czasie konferencji prasowej UCI (Union Cycliste Internationale), Brian Cookson potwierdził – w rowerze belgijskiej zawodniczki znaleziono kable w sztycy roweru i silnik mechaniczny!

Pomyślałam ot 19 dziewczyna, która tłumaczy się, tym, że to nie był jej rower została „wrobiona”, bo nie rozumiała konsekwencji tego co się dziej. A potem przypomniałam sobie, że ja kiedyś też miałam 19 lat i jakoś wiedziałam co z czego wynika...

Nie mam pojęcia jak mocny był silnik, jak pomagał na wyścigu (Cyclocross World Championships) ale czuję duży niesmak, ot nie cierpię oszustów.

W zawodowym kolarstwie od lat mówiono o tym, że niektórzy, to dotyczyło głównie kolarzy szosowych, zawodnicy nagle zachowują się tak jakby dostali dodatkową dawkę mocy i przyśpieszają…. 

Wystarczy użyć kalkulatora i trochę pomyśleć. Jeżeli większość zawodników trenuje podobnie, jest w podobnej dyspozycji startowej, to dodanie 8-10 watów co kilometr, albo tylko na podjeździe, bo myślę, że ciężko o tak mocne baterie, powoduje, że wygrywają.

Kiedyś kolarstwo miało „tylko” brudną krew teraz jeździ na baterie!


A triathlon? Czy przeprowadza się kontrole rowerów? Bo myśląc o technice, minimalizmie, to dlaczego triathloniści mają być „gorsi” od kolarzy?

Gdyby nie defekt w rowerze belgijki, jej zejście z trasy i kontrola roweru, to….wciąż mogłabym się łudzić, że wszyscy mają napęd podobny do mojego, nożnego, a tak wiem, że niektórzy mają dodatkowe wspomaganie.


Mam nadzieję, że federacje kolarskie, triathlonowe obmyślą szybkie, sprawne procedury kontroli, czy zawodnicy sami naciskają na pedały czy robi to razem z nimi silniczek….

źródło - KLIK

4 komentarze:

 1. Jestem ciekawy czy takie silniczki są łatwe do wykrycia. Wydaje mi się, że zajrzenie do rury, ramy, czy przerzutek czy nie ma tam ukrytego silniczka, nie powinno być zbyt trudne ani czasochłonne... W każdym razie chyba na pewno łatwiej, szybciej i taniej wykryć taki doping od dopingu krwi ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam nadzieję, że wprowadzą testy, bo nie ma nic bardziej niesprawiedliwego niż zwycięstwa na dopingu!!!!

   Usuń
 2. Ja podejrzewam ....w amatorskim triathlonie mię i nie tylko.../bieganie/ po prostu doping. Stąd tyle tych nagłych zejść na serducho i to często mistrzów albo trenerów. Smutne. Dla mnie nie zawody są najważniejsze i miejsce ale treningi. To że robię coś dla siebie ...systematycznie. Może dlatego że w moim wieku wyników juz nie będzie. ..../50 l / ��

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja podejrzewam ....w amatorskim triathlonie mię i nie tylko.../bieganie/ po prostu doping. Stąd tyle tych nagłych zejść na serducho i to często mistrzów albo trenerów. Smutne. Dla mnie nie zawody są najważniejsze i miejsce ale treningi. To że robię coś dla siebie ...systematycznie. Może dlatego że w moim wieku wyników juz nie będzie. ..../50 l / ��

  OdpowiedzUsuń