4 grudnia 2015

Biegowa Pani Domu czyli pomysł na proszoną kolację

Wszystko do wszystkiego pasuje! Smacznie i zmywania nie ma dużo! fot. D.Szymborska


Jest perfekcyjna, jest nieperfekcyjna (delikatnie to nazywając) – Pani Domu. Jedna daje rady, druga chwali się klęskami i katastrofami.

A Biegowa Pani Domu, biega przed kolacją, a siedzi w czasie jej trwania! I właśnie o sprawdzonym pomysłem na takie przyjęcie teraz będzie.

Uwielbiam gości, ale nie cierpię tego nerwowego biegania do kuchni z powrotem, pierwsze danie, drugie – chwili spokoju nie ma. Zamiast się cieszyć z rozmowy przy stole, skoki do kuchni, biegi z przeszkodami z talerzem w ręce, półmiski w ruchu i dużo  do zmywania.

I tutaj Biegowa Pani domu ma sposób i specjalne menu. Owszem czasochłonne, ale warte zachodu bo można się cieszyć z proszonej kolacji, uczestniczyć w rozmowach!

Zamysł jest taki, kolacja składa się z wielu potraw, tylko trzy podawane są na ciepło i co najważniejsze są zrobione (jak cała reszta) wcześniej.

Biegowa Pani Domu, lub Biegowy Pan Domu tylko podgrzewa i podaje do stołu. Jest dużo jedzenia, jest zróżnicowane, jest wegańskie, jest mięsne….

Oto sprawdzone menu dla 5 osób:

ZIMNE:


Lubię gdy na stole jest dużo, różnego jedzenia....fot. D.Szymborska


·      Grillowana cukinia i grillowany bakłażan (3 średniej wielkości cukinie i 2 małe bakłażany),
·      Jogurt grecki (1 kubeczek 250g),
·      Fasolka w mleku kokosowym (150g fasolki żółtej, 150g fasolki zielonej, 2 papryki, 440ml mleczka kokosowego, curry),
·      Chutney z mango (słoiczek), przepis TUTAJ
·      Chutney ze śliwek (słoiczek), przepis TUTAJ
·      Orzeszki ziemne, kruszone (200g)

GORĄCE:

·      Chelbki naan (10 sztuk, podgrzewane w piekarniku),
·      Butter chicken (1.5kg mięsa z ud wybieganych kurczaków, 1 bakłażan, 3 cebule, sos),
·      Ryż (gotowany na sypko, 400g).

Wszystko działa! Rzeczy na zimno przygotowane wcześniej, czekają w lodówce, przykryte folią nałożone już do naczyń, w których je podamy. Ryż ugotowany wcześniej podgrzewany na patelni teflonowej, kurczak również, chlebki pieczone 4 minuty w piekarniku. I siadamy wszyscy razem. Sprawdziłam to działa! Kolacja była bardzo udana, a ja nie spędziłam jej w kuchni tylko przy stole ze wszystkimi.


A jeszcze w kwestii zmywania, ponieważ wszystko nadaje się do mieszania na talerzu, do zmywania miałam 5 talerzy i salaterki i półmiski NIC WIĘCEJ! Żadnej zmiany sztućców, żadnych talerzy do przystawek….

1 komentarz:

  1. najfajniejsze są różne talerze. u nas tak samo, każdy dostaje inny, a w pracy ciężko to ludziom zrozumieć... Bo jak mają gości, to każdy musi mieć tak samo, w sensie jakiejś okropnej i nudnej zastawy.

    Aj!

    OdpowiedzUsuń