28 października 2014

KGB* rekrutuje nawet trzylatki!

Najmłodsza zawodniczka KGB przed startem na Stadionie Narodowym fot. K.


Oliwka nie ma jeszcze trzech lat a zdobyła już kilka medali. Startowała zarówno z mamą jak i samodzielnie. Jest biegaczką. Przy jej nazwisku na liście biegaczy, w rubryce klub wpisane jest KGB – Koleżeńska Grupa Biegowa bo biegać można w każdym wieku.

W sobotę wokół Stadionu Narodowego odbył się bieg – Odważ Się Być Zdrowym Na Narodowym. Oli była jedną z zawodniczek. To był jej kolejny start, debiutowała wbiegając na metę na Stadionie w czasie dziecięcych biegów towarzyszących Maratonowi Warszawskiemu.

Kim są najmłodsi biegacze?

Najczęściej to dzieci biegaczy. Ot proste. Dzieci często chcą naśladować dorosłych, a ciężko znaleźć kogoś kto nie chciałby mieć medalu na szyi!
Wybiegany medal na 100m fot. K.


Tak jak nie jestem zwolenniczką startów z wózkami dziecięcymi – nie jestem przekonana, że doping tłumów, który uwielbiam jest czymś co uspokaja dziecko siedzące/leżące w wózku. Co innego trening, kiedy rodzic może spokojnie w dowolnym momencie, kiedy dziecko go potrzebuje się zatrzymać. Czasem taki wózek biegowy to wybawienie – nie trzeba prosić innych o opiekę nad dzieckiem.

Przybywa biegów dla dzieci. Niestety część ich jest fatalnie przeprowadzona. Organizatorzy zapominają jaka jest różnica biegu rodzinnego od biegu dzieci. W tym pierwszym startują całe rodziny, to wtedy można biec z dzieckiem za rękę, pomagać nie tylko dopingiem. Zawody dla dzieci to takie, w których biegną dzieci TYLKO dzieci. Oliwka wystartowała we wrześniu na 100m, upadła po kilku krokach bo potrąciła ją mama pchająca się ze swoim dzieckiem. Oliwka bieg ukończyła, otrzepała się i pobiegła dalej. Jeszcze gorzej jest z biegami dla trochę starszych dzieci, które często nie są klasyfikowane ze względu na czas, który uzyskały. W myśl wszyscy jesteśmy zwycięzcami, ci najlepsi nie dostają żadnej nagrody za czas i trening.

Bieganie jest trudnym sportem dla maluchów. Pomimo tego, że kilkulatki mają cudowny, intuicyjny i piękny krok biegowy to samo bieganie jest dla nich zwyczajnie nudne. Tym bardziej trzeba docenić ich starania.


KGB* spotyka się w niedzielę. Startujemy o 9.00. Warszawa, KEN, Tesco Kabaty. Jeżeli masz małe dziecko i wózek biegowy zapraszamy! Biegamy po głównych alejkach Lasu Kabackiego więc malucha nie wytrzęsie zbyt bardzo.

*KGB - Koleżeńska Grupa Biegowa

3 komentarze: