23 listopada 2015

Trenażer zamiast czujnika mocy w pedałach – Elite Real Turbo Muin

Ogólny wykres, z którego można się dowiedzieć z jaką mocą pedałują nasze lewa i prawa noga - zrzut z ekran


Zamiast wydawać kilka tysięcy złotych na czujniki mocy w pedałach można użyć trenażera, do tego cały pomiar nie należy do skomplikowanych, trzeba było „tylko” wymyślić jak to zrobić i mądrze odczytać wykres!

A wszystko po to by zoptymalizować sposób jazdy na rowerze. Zima – dziś już trzeba było skrobać szyby w aucie – to czas szaleństw na welodromie albo wypacania wody w dużym pokoju, przed telewizorem – czyli używania trenażera.

O Elite Real Turbo Muin pisałam już dużo, odpowiadałam na pytania – TUTAJ. A teraz o nowym sposobie, pomiaru mocy lewej i prawej nogi – oddzielnie!!!!

Elite Real Turbo Muin podaje z jaką mocą naciskamy na pedały, wyświetla Waty, które udaje się nam wypedałować. To bardzo ważna treningowo informacja, ale ja chcę wiedzieć więcej, chcę sprawdzić czy lewa noga i prawa z jednakową siłą naciskają na pedały. Oczywiście można kupić/pożyczyć (od kogo?!) czujnik mocy, które pokażą jak to jest naprawdę z moimi nogami, ale można też monitorować to w domu, bez dodatkowych kosztów. Jest to też dodatkowe samousprawiedliwienie zakupu bardzo drogiego trenażera, lub też jeden z argumentów przekonania siebie/drugiej strony, że warto akurat taki sprzęt kupić!

By zmierzyć to z jaką mocą pedałujemy trzeba patrzeć na wykres, by sprawdzić jak to się przedstawia przy rozbiciu na lewą i prawą nogę wystarczy:


Co da się odczytać z wykresu - moc z jaką naciskamy na pedał lewą i prawą nogą - oddzielnie - zrzut z ekranu


a)    wypiąć jedną nogę i pedałować jedną nogą przez 60 sekund,
b)   wpiąć pierwszą nogę,
c)    wypiąć drugą i znów pedałować przez 60 sekund,
d)   wpiąć drugą nogę,
e)    jechać dalej.


Powiększając wykres można dokładnie zobaczyć jak działają nasze nogi - zrzut z ekranu


I? I wszystko jest na wykresie! Wiemy dokładnie z jaką mocą naciskamy lewą, a z jaką prawą nogą.

A co z tą wiedzą można zrobić? Teraz czas na coś znacznie trudniejszego – pracę nad zrównaniem mocy wyciskanej przez obydwie nogi, po drugie zastanowienie się jak ustawić bloki, wkładki w butach by pomóc sobie w wyrównaniu obciążenia.


O domowym bike fittingu też będzie na blogu, bo trenażer ma naprawdę wiele zastosowań, nie tylko przydaje się do treningów, ale pozwala na wiele więcej!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz