7 czerwca 2014

Sztuka szybkiego biegania – technika, trening, taktyka

Dla tych, którym zależy
Dawno nie przeczytałam tak dobrego podręcznika biegowego. Dużo można się nauczyć. Jak dalej będę biegać niewystarczająco szybko to mogę mieć pretensje tylko do siebie bo Julian Goater i Don Melvin napisali krok po kroku co zrobić by biegać SZYBKO.


Konkretną książkę trzeba konkretnie zrecenzować.

Dla kogo?
Dla biegaczy którym zależy na wynikach.
Dla tych, którzy chcą wygrywać.
Dla trenerów, autorzy podpowiadają super scenariusze treningów – KGBowcy strzeżcie się będzie się działo!!!

Czego można się nauczyć?
Z lektury książki mniej niż z treningów wykonywanych według zaleceń Goater’a i Melvin’a. A treningi powinny być przede wszystkim urozmaicone. Odradzają bezmyślne nabijanie kilometrów. Nie kilometraż a ćwiczenia są kluczem do szybkości. W skrócie trzeba biegać: podbiegi, fartleki, robić dłuższe wybiegania. To takie oczywiste jednak, z własnego doświadczenia wiem jak cieszą zmieniające się cyferki na liczniku, jak czasem modyfikuje się trening – bo jest siła. Właśnie tego będę starała się unikać – plan treningowy jest po to by się go trzymać!

Dlaczego warto przeczytać?
Jeden z autorów Goater był świetnym zawodnikiem, zwyciężał w międzynarodowych zawodach, specjalizował się w przełajach i biegach na 10000m. To są rady nie tylko eksperta ale zawodnika, który wie jak trudne bywają sesje treningowe, jak monotonia może zabić dobre samopoczucie. Drugi autor też biega, amatorsko ale z sercem, za to ma warsztat dziennikarski. Połączenie idealne – rady napisane przystępnym językiem.

Na koniec kilka ostrzeżeń dla kogo ta książka nie jest:
Dla tych, którzy świetnie WIEDZĄ jak trenować i nie zamierzają nic zmieniać, a brak efektów jest chwilowy i oni WIEDZĄ lepiej, że dobrze trenują.
Dla tych, którzy nie chcą postępów w swoich treningach. Uwielbiają pięciokilometrową pętelkę wokół swojego osiedla i zamierzają ją biegać zawsze i w takim samym tempie.
Dla tych, którzy nie chcą zwyciężać….

Co?

Sztuka szybkiego biegania. Technika, trening, taktyka, Julian Goater, Don Melvin, Łódż 2014, Wydawnictwo Galaktyka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz