4 marca 2013

Tydzień zaczynamy winnie – elegancko

Monte Del Fra fot. OdKoncaWspak.pl
Są takie wina, które bardzo lubię. Bo wiem co trafi do mojego kieliszka jak otworzę butelkę. Nie chodzi tu o przewidywalność ale o dobrą jakość. Do tych sprawdzonych win, należy właśnie Monte Del Fra, Custoza Superiore Doc Ca’Del Magro z 2010 i 2011. 
Wino nie tylko pyszne ale też fotogeniczne – grało we czwartek w naszym materiale filmowym. To co lubię najbardziej w Custozie to jej elegancja. Nos – lekko owocowy, taki niezobowiązujący, jabłko i owoce egzotyczne (może trochę ananasa). Bez wybuchów, wszystko na spokojnie. Usta – spokojne, wywarzone, proporcjonalne, z jednej stronny jabłkowe, z drugiej orzeźwiające. To wino, którego ciężko nie polubić, nie jest to tylko moje zdanie, bo Custoz Superiore zdobywa wyróżnienia, punkty u innych winiarzy. 
Wcześniej piłam (wyróżniony w wielu przewodnikach winnych) rocznik 2010, na szczęście 2011 też jest udany. To jedno z moich ulubionych białych, włoskich win. Bo jeżeli chodzi o Nowy Świat czy ukochaną Hiszpanię, to lista dobrych win jest długa. 
W filmie i w rzeczywistości, świetnie pasuje do zapiekanki (tej 20 sekundowej) jak i do sałaty z tuńczykiem. Co ważne to wino też można  pić tak po prostu, nie potrzebuje specjalnego jedzenia by podbijać jego smak. 
Inna sprawa, że niektóre połączenia pozwalają się winu wykazać. Myślę, że w przypadku tego klasycznego wina, warto sięgać do klasycznych połączeń – ryby, owoce morza, ewentualnie kaczka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz