11 lipca 2013

Badanie krwi biegacza - lista
Tak, tak bardzo się boję igły. Panikuję, krzywię się i tak dalej. Jednak pomimo to grzecznie co kilka miesięcy chodzę „się kłuć”. Po co? Ano po to by wiedzieć co się dzieje w moim organizmie. Tym bardziej zaczynając przygotowania do maratonu warto wiedzieć od czego „startujemy”. W Internecie jest masę interpretacji wyników – o mało nie dostałam zawału jak podczytałam, że to i to oznacza, że mam białaczkę – a w rzeczywistości to oznaka alergii. Dlatego myślę, że lista tego co zbadać należy wystarczy, potem kłucie i wizyta u lekarza, żeby nam wytłumaczył wyniki. Nie czytajcie w sieci, fora są pełne hipochondryków amatorów a czasem (takie odniosłam wrażenie) hipochondryków profesjonalistów! 

Moim zdaniem (i lekarki, która sama biega, a jej kuzyn to nawet triathlonistą jest) warto zbadać co następuje:

Morfologia czyli (Leukocyty, Erytrocyty, Hemoglobina, Hematokryt, MCV, MCH, MCHC, Płytki krwi, RDW-CV, PDW, MPV, P-LCR, Neutrofile, Limfocyty, Monocyty, Eozynofile, Bazofile, Neutrofile).

Dodatkowo warto zbadać jak się sprawy mają z minerałami: Sód, Potas, Magnez.

Pewno jeszcze można tysiąc innych rzeczy przebadać ale te takie podstawowe powinny wystarczyć, żeby zobaczyć co się dzieje w organizmie. A jeszcze glukoza – bo z tym cukrem to nigdy nic nie wiadomo.

Ja wiem, że za dużo sodu wypociłam i muszę go uzupełnić – czyli izotoniki pić. Z jednej strony się cieszę bo uwielbiam izo ale z drugiej muszę uważać bo te butelkowe mają dużo kalorii. A jeszcze muszę się pochwalić, że ilość czerwonych krwinek git – czyli nic tylko biegać bo tlen ma kto nosić! I nie mam anemii – czyli warto dobrze się odżywiać!

2 komentarze:

  1. musze wykonać sobie te badania bo dawno nie miałam;p

    OdpowiedzUsuń
  2. Gatorade G2 (Performance) polecam, w ogóle cala seria bezcukrowa jest bardzo spoko. Nie wiem czy jest dostepna w PL i jak sie Pani zapatruje na slodziki, ale... well chwale je sobie.

    OdpowiedzUsuń