TRYB JASNY/CIEMNY

Jak zrobić dżem truskawkowy? Czyli frajda z domowych przetworów!

Nie zdążyłam zrobić zdjęcia, bo trzeci słoiczek już zapakowany na prezent....fot. D.Szymborska


Nie jest tak źle nie piorę w łupinach orzechów, nie tkam swoich ubrań ale w kuchni znikają półprodukty, nie wspominając o „gotowcach”.

Wszystko od podstaw. Dzięki temu wiem do końca co zjadam, kontroluję dodatki i zwyczajnie nie używam „ulepszaczy”.

Część przygotowywanych w domu rzeczy jest tańsza niż takie kupowane w sklepie, bywa też, że domowa „fabryka” okazuje się dużo bardziej kosztowna od tego co mogłabym kupić w sklepie.

Oto lista rzeczy przygotowywanych „od zera” w domu:

·      Domowe wędliny (z kurczaka),
·      Sos pomidorowy,
·      Dżem jabłkowy,
·      Dżem gruszkowy,
·      Dżem rabarbarowy,
·      Dżem śliwkowy,
·      Dżem truskawkowy.

Nigdy do końca nie jestem pewna na co teraz jest sezon, do tego bywa, że jakieś owoce się pojawiają, są bardzo tanie i potem zupełnie, nie wiadomo kiedy znikają.

Truskawki na szczęście trudno przegapić. A przepis na domowy dżem jest bardzo prosty a robienie dżemów (przynajmniej dla mnie) jest ogromną frajdą, do tego nawet nie taką czasochłonną. Owszem takie dżemy powstają „na wiele razy” bo nie mam czasu żeby stać przy kuchni przez cały dzień, a nawet jakbym miała czas to bym nie miała ochoty!

By przygotować domowy dżem truskawkowy – 3 słoiczki po 0.24L potrzebujemy:


Czasem warto kupić jakiś bardziej "fikuśny" słoik bo ten sam dżem tak zawekowany wygląda dużo ładniej fot. D.Szymborska


·      1.5g truskawek,
·      500g cukru,
·      sok z 2 cytryn,
·      3 słoiczki z nakrętkami (ja zawsze wolę mieć jedną nakrętkę więcej, tak na wszelki wypadek by być pewnym, że będę miała czym zamknąć słoik).

Przygotowanie:

Jak się nie używa cukru do przetworów to nie zachodzą niektóre reakcje chemiczne, w efekcie słoik może postać kilka tygodni i zawartość ma dużą szansę się zacząć psuć. Wersja z cukrem, z pewnością mniej zdrowa ale „pewna”. Takie dżemy można dawać w prezentach, ale to tym to przy innej okazji, bo jadalne prezenty są ostatnio hitem!

Słoiki wygotować, zakrętki też, wytrzeć do sucha czystą ściereczką. Truskawki starannie umyć, pozbyć się szypułek – ja wycinam a nie urywam – szybciej i precyzyjniej.


Truskawki wrzucić do garnka zasypać cukrem i dodać sok z cytryny. Gotować aż powstanie piana, delikatnie ją zebrać, pogotować jeszcze chwilę. Chochelką nabierać truskawki do słoików, ja to co zostało i przypomina gęsty syrop przelałam do oddzielnego słoiczka (nie miałam butelki) to będzie jako dodatek do deserów (których na razie nie robię, ale może kiedyś zacznę). Słoiki starannie zakręcić i ustawić denkiem do dołu. Poczekać aż dżem ostygnie. Można długo przechowywać, można od razu zjeść. Ten słodki dżem świetnie nadaje się do owsianek, jaglanek, jogurtów….

Komentarze

  1. Też ostatnio przetwarzamy we własnym zakresie co tylko się da :) Ostatnio robiliśmy mus na bazie rabarbaru.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To super zabawa prawda? Robienie przetworów bardzo "wciąga" :) Rabarbar jest super wdzięcznym składnikiem dżemów i musów :) czyli nie tylko u mnie przybywa słoiczków :)

      Usuń
  2. extra! Dżemy to naprawdę prosta sprawa,a jak miło, kiedy w takim październiku otwierasz dżem truskawkowy do owsianki... :)
    Ja wczoraj upiekłam truskawki z dodatkiem octu balsamicznego. Nie wekowałam, bo wyszły małe 3 słoiki, więc zjemy do końca tyg... Smak nieziemski! Dodałam to do jaglanki, pycha, polecam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ps. truskawki się świetnie ze świeżym rozmarynem komponują, polecam taki dżem zrobić!

      Usuń
  3. Uwielbiam domowe dżemy! Można kombinować ze smakami, dosłodzić według upodobań... Pycha :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Wybrane dla Ciebie

Copyright © On Egin Eta Topa